The mission of the Boy Scouts of America is ... to prepare young people to make ethical and moral choices over their lifetimes by instilling in them the values of the Scout Oath and Law.






 
13
Published: Tuesday, March 13, 2018
2018 District Pinewood Derby Results

With 14 Packs represented, the 2018 Neuse River District Pinewood Derby commenced on Saturday, March 3 at Triangle Town Center.  We were back in the center court of the mall this year, with nearly 80 Cub Scouts participating (including the Lions as an exhibition event).

Judging of the Originality and Craftsmanship competitions in each division took place after check-in the night before, and it was very difficult to choose!

The Speed competition started on schedule, and went along nicely with emcee Jen Scoggins from Pack 500 keeping everything moving and all the boys excited.  Her knock-knock jokes got lots of crowd response!

As Round 1 proceeded, it was evident that all the speed races were going to be close and the winners would be separated by only a fraction of a second.  The two fastest cars from each Division (Tigers, Cubs, Webelos) were advanced to the Grand Finals, their cumulative times reset to zero, and a nail-biting six more race heats on lanes 1, 2 and 3 took place to determine the Fastest Overall.

Thanks to all the Pack leaders, parents and Cub Scouts that participated, and congratulations to all of our 2018 winners listed below!

Originality

Lions
1st Mason Keens, Pack 5

Tigers
1st Teegan Collard, Pack 236
2nd Lucas Lochansky, Pack 500
3rd Kaden Medford, Pack 347

Cubs
1st Cameron Gordon, Pack 374
2nd Harrison Totty, Pack 3
3rd Gavyn Leathers, Pack 369

Webelos
1st Seth Stewart, Pack 3
2nd Kyle Mullen, Pack 365
3rd Sully Jones, Pack 347

 

Craftsmanship

Lions
1st Kowen Coltrane, Pack 5

Tigers
1st Kolby Notch, Pack 365
2nd Greyson Maxwell, Pack 500
3rd Zachary Gerew, Pack 347

Cubs
1st Jacob Garner, Pack 236
2nd Isaac Notthington, Pack 3
3rd Keion Harris, Pack 369

Webelos
1st David Zielinski, Pack 365
2nd Tyler Giles, Pack 5
3rd Anthony Newton, Pack 3

 

Speed  (+cumulative times)

Lions
1st Noah Moore, 16.906 sec., Pack 5
2nd Grayson Levine, 17.887 sec., Pack 347

Tigers
1st John Louis Savoy, 16.745 sec., Pack 500
2nd Christopher Pilotte, 16.752 sec., Pack 365
3rd Payce Brown, 16.816 sec., Pack 374

Cubs
1st Eli Dudley, 16.494 sec., Pack 5
2nd Sawyer Powell, 16.577 sec., Pack 236
3rd Johnathan Duffy, 16.602 sec., Pack 374

Webelos
1st James Rall, 16.323 sec., Pack 365
2nd Alex Auten, 16.3365 sec., Pack 5
3rd Seth Malasky, 16.475 sec., Pack 30

 

Speed Grand Finals
Fastest Overall (3 racers--fastest from each group, 3 heats, 3 lanes)

   James Rall, 8.129 seconds, Pack 365